A szívelégtelenség egy súlyos állapot, amely során a szív nem képes elegendő vért pumpálni a test igényeinek kielégítésére. Ez nem egy azonnal kialakuló probléma, hanem fokozatosan alakulhat ki, és a mindennapi életben számos figyelmeztető jel utalhat rá. Az időben történő felismerés és kezelés életmentő lehet. Az alábbiakban bemutatjuk a szívelégtelenség leggyakoribb tüneteit, amelyekre érdemes odafigyelni a hétköznapok során.
1. Légszomj
A légszomj az egyik legjellemzőbb tünet, amely gyakran már korai stádiumban jelentkezik. Először csak fizikai terhelés, például lépcsőzés vagy gyaloglás során tapasztalható, ám a betegség előrehaladtával akár nyugalmi állapotban is felléphet. A folyadék felhalmozódása a tüdőben korlátozza a légzést, ezáltal nehezíti az oxigénfelvételt.
2. Fáradékonyság, gyengeség
Az energiahiány és az állandó fáradtság érzése is a szívelégtelenség gyakori tünete. Ez annak köszönhető, hogy a szív nem tud elegendő vért pumpálni a szervezetbe, így a sejtek kevesebb oxigénhez és tápanyaghoz jutnak. Ezáltal az egyszerű mindennapi tevékenységek – például a bevásárlás vagy a házimunka – is kimerítővé válhatnak.
3. Duzzanatok (ödémák)
A szívelégtelenség miatt a szervezet folyadékmegtartással próbálja kompenzálni a vérkeringési problémákat, ami ödémák kialakulásához vezethet. Ezek leggyakrabban a bokánál, lábszáraknál és lábfejeknél jelentkeznek, de súlyos esetekben akár a hasüregben is felhalmozódhat a folyadék. A duzzanatok mellett súlygyarapodás is megfigyelhető, amit a visszatartott folyadék okoz.
4. Gyakori éjszakai vizelés
A szívelégtelenség egy másik tipikus jele a gyakori éjszakai vizelés (nokturia). Mivel fekvő helyzetben a szervezet könnyebben üríti ki a felgyülemlett folyadékot, a betegek gyakran felébrednek az éjszaka közepén a vizelési inger miatt. Ez egy alattomos tünet, amelyet sokan figyelmen kívül hagynak, ám érdemes rá figyelni.
5. Megnagyobbodott nyaki vénák
A szívelégtelenség súlyosabb szakaszában a vér visszaáramlása is nehézségekbe ütközik, különösen a test felső részében. Ez a nyaki vénák kitágulásához vezethet, amely szabad szemmel is jól láthatóvá válik. Ezt a tünetet általában szívelégtelenségben szenvedő betegek fekvő helyzetben, vagy akár enyhe fizikai aktivitás után is észlelhetik.
6. Szívdobogásérzés (palpitáció)
A szabálytalan szívverés vagy a túlzottan gyors szívverés (tachycardia) szintén jellemző tünet lehet. Az érintettek gyakran arról számolnak be, hogy szívük erőteljesen vagy rendszertelenül ver, ami szintén a szívelégtelenség egyik kísérő tünete. Az ilyen jellegű szívdobogásérzést mindig érdemes orvossal kivizsgáltatni.
7. Köhögés és nehézlégzés fekvő helyzetben
A szívelégtelenség miatt a folyadék felhalmozódása a tüdőben éjszakai köhögési rohamokat és nehézlégzést eredményezhet, különösen fekvő helyzetben. Az ilyen tünetek gyakran összetéveszthetők más légúti problémákkal, ám ha hosszú távon fennállnak, komoly figyelmeztető jel lehet a szív állapotával kapcsolatban.
8. Csökkent étvágy és hányinger
A szív megterhelése az emésztőrendszerre is hatással lehet, ami hányingert, teltségérzetet és étvágytalanságot eredményezhet. A szervezet ilyenkor nem képes megfelelően irányítani az emésztéshez szükséges vérkeringést, így az emésztőrendszer működése is romlik. Ez a tünet súlyosabb szívelégtelenségben szenvedő betegeknél figyelhető meg.
9. Zavarodottság és koncentrációs nehézségek
A nem megfelelő véráramlás következtében az agy sem kap elegendő oxigént és tápanyagot, ami mentális zavartsághoz, memóriaproblémákhoz és koncentrációs nehézségekhez vezethet. Ez egy gyakran alulértékelt tünet, amely sok esetben idős betegeknél jelenik meg, és gyakran más betegségekkel keverik össze.
10. Kékes elszíneződés (cianózis)
Súlyos szívelégtelenségben a vér oxigénellátottsága jelentősen csökkenhet, ami a bőr kékes elszíneződéséhez (cianózis) vezethet. Ez különösen a száj környékén, az ujjakon és a körmökön figyelhető meg.
Mikor érdemes orvoshoz fordulni?
Amennyiben ezek közül a tünetek közül többet is tapasztalunk, különösen, ha a tünetek súlyosbodnak vagy állandósulnak, fontos orvosi segítséget kérni. A szívelégtelenség diagnosztizálása több lépésből áll, beleértve a fizikális vizsgálatot, a laborvizsgálatokat, EKG-t és képalkotó vizsgálatokat (például echokardiográfiát). A kezelés függ a betegség súlyosságától, és magában foglalhatja az életmódbeli változtatásokat, gyógyszeres terápiát, illetve súlyosabb esetekben sebészeti beavatkozásokat is.
A cikket a HillVital támogatta. Kerülj közelebb az egészséghez, hillvital.hu.