A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a 2024-es szüreti időszak kezdetén, kiemelve a mustgáz képződésének veszélyeit a borkészítés során. A mustgáz, vagyis a szén-dioxid, a bor forrásakor keletkezik, és nagy koncentrációban halálos lehet, mivel kiszorítja a levegő oxigénjét a zárt térben. A Nébih felhívja a figyelmet arra, hogy a pincékben történő munkavégzés során különös elővigyázatosság szükséges.
A mustgáz veszélyei
A mustgáz egy színtelen, szagtalan gáz, amely a szőlő mustjának erjedése során szabadul fel. Az erjedési folyamat során a mustgáz felgyülemlik a pincék alacsonyabb részein, mivel nehezebb a levegőnél. Mivel a gáz oxigénhiányos környezetet teremt, rövid időn belül eszméletvesztést vagy akár fulladást is okozhat. A Nébih különösen arra figyelmeztet, hogy a borászoknak és borkészítőknek ezen időszakban fokozottan kell figyelniük a pincék megfelelő szellőztetésére.
Gyertyás ellenőrzés: egyszerű és hatékony módszer
A Nébih azt ajánlja, hogy a borkészítők a levegő minőségét a jól ismert gyertyás módszerrel ellenőrizzék. Ennek lényege, hogy egy meggyújtott gyertyát derékmagasságban vagy annál alacsonyabban tartanak a pincében. Ha a gyertya lángja kialszik, az arra utal, hogy a levegő oxigénhiányos, és azonnal el kell hagyni a helyiséget. Ez a módszer gyorsan és egyszerűen figyelmeztethet a veszélyre.
Óvintézkedések a szüreti időszakban
A biztonság érdekében a pincék rendszeres szellőztetése kulcsfontosságú, különösen akkor, ha a borkészítés során nagyobb mennyiségű szőlőmust erjed. A Nébih arra kéri a borkészítőket, hogy munkájuk során folyamatosan ügyeljenek a körülményekre, és soha ne hagyják figyelmen kívül a lehetséges veszélyeket.
A cikket a HillVital támogatta. Kerülj közelebb az egészséghez, hillvital.hu.