Az árvíz okozta károk egyik legnagyobb veszélye, hogy a vízellátás fertőződhet baktériumokkal, vírusokkal, vegyi anyagokkal és egyéb szennyeződésekkel, amelyek veszélyeztetik az emberi egészséget. A szennyezett ivóvíz fogyasztása komoly betegségekhez, például hasmenéshez, kolerához és egyéb fertőzésekhez vezethet. Amennyiben palackozott víz nem elérhető, több otthoni módszer is alkalmazható a fertőzött víz emberi fogyasztásra alkalmas tisztítására.
1. Forralás
A forralás az egyik legbiztonságosabb és legelterjedtebb módja annak, hogy a vizet fogyasztásra alkalmassá tegyük. Ez a módszer hatékonyan megöli a legtöbb baktériumot, vírust és parazitát.
Lépések:
- Forraljuk fel a vizet, majd hagyjuk forrni legalább 1-3 percig. Ha 2000 méternél magasabb tengerszint feletti magasságon tartózkodunk, forraljuk 3-5 percig.
- Hagyjuk lehűlni a vizet, mielőtt fogyasztanánk.
Ez a módszer hatékonyan elpusztítja a biológiai kórokozókat, de a vegyi szennyeződéseket, például nehézfémeket, nem távolítja el a vízből. Ezért ha kémiai szennyeződések is jelen vannak, más módszert is alkalmaznunk kell.
2. Szűrés
A szűrés segít eltávolítani a vízben lévő szilárd szennyeződéseket, például homokot, iszapot és egyéb lebegő részecskéket. Bár önmagában nem elegendő a kórokozók elpusztítására, a fizikai szűrés hasznos kiegészítője lehet a többi fertőtlenítési módszernek.
Egyszerű szűrők készítése otthon:
- Szűrhetjük a vizet tiszta ruhán vagy pamutrongyon keresztül, hogy eltávolítsuk a nagyobb szennyeződéseket.
- Aktívszenes vízszűrők használata különösen hatékony, mert az aktívszén képes megkötni néhány kémiai szennyező anyagot, valamint a kellemetlen ízeket és szagokat is eltávolítja.
3. Klóros fertőtlenítés
A klór egy gyakran használt fertőtlenítőszer, amely a baktériumok, vírusok és más kórokozók elpusztítására alkalmas. Kis mennyiségben biztonságosan alkalmazható a víz tisztítására.
Hogyan használjuk?
- Ha nincs elérhető fertőtlenítőszer, használhatunk háztartási fehérítőt (klóros fertőtlenítőt), de csak illat- és adalékanyagoktól mentes változatot.
- 1 liter vízhez adjunk 2-3 csepp tiszta fehérítőt, majd várjunk 30 percet, hogy a klór megfelelően kifejthesse hatását.
- A klórozott víznek enyhe klórszagúnak kell lennie. Ha nem érezzük ezt a szagot, adjunk hozzá még egy csepp klórt, és hagyjuk állni további 15 percig.
4. Jódos fertőtlenítés
A jód szintén alkalmas a mikroorganizmusok elpusztítására, de íze miatt kevésbé népszerű módszer. Jódtabletták kereskedelmi forgalomban is kaphatók, különösen a túlélési helyzetekben használt eszközként.
Alkalmazása:
- Adjuk a jódtablettát a vízhez a csomagolás utasításainak megfelelően.
- Várjunk legalább 30 percet, mielőtt meginnánk a vizet.
5. Napfényes fertőtlenítés (SODIS)
A napfény ultraibolya (UV) sugarai hatékonyan képesek elpusztítani a vízben lévő mikroorganizmusokat. Ez a módszer egyszerű és költséghatékony, de több órás napfényre van szükség hozzá.
Hogyan alkalmazzuk?
- Töltsük meg a műanyag palackokat tisztított, szűrt vízzel (lehetőleg áttetsző műanyag palackokkal dolgozzunk, maximum 2 literes méretben).
- Tegyük a palackokat napos helyre, például háztetőre vagy erkélyre, és hagyjuk őket legalább 6 órán át a napfényben.
- Ez a módszer hatékonyan elpusztítja a legtöbb kórokozót, de nem távolítja el a kémiai szennyeződéseket.
6. Vízfertőtlenítő tabletták használata
A kereskedelmi forgalomban kapható vízfertőtlenítő tabletták, amelyek klórt vagy egyéb fertőtlenítőszereket tartalmaznak, egyszerű és gyors megoldást nyújtanak a fertőzött víz tisztítására.
Hogyan használjuk?
- Kövessük a csomagoláson található utasításokat, és adjuk a tablettát a megfelelő mennyiségű vízhez.
- Várjunk az előírt időt, általában 30 percet, hogy a tabletta kifejthesse fertőtlenítő hatását.
A cikket a HillVital támogatta. Kerülj közelebb az egészséghez, hillvital.hu.