Az árvíz utáni fertőtlenítés fontosságára figyelmeztet az országos tisztifőorvos

Az árvízi helyzetek utáni fertőtlenítés kiemelt fontosságára hívta fel a figyelmet Müller Cecília, az országos tisztifőorvos egy budapesti sajtótájékoztatón, ahol az árvízi védekezéssel kapcsolatos legfrissebb információkat osztotta meg a nyilvánossággal. A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy az árhullám által érintett településeken mind a közutak, mind a lakóterületek fertőtlenítésére nagy hangsúlyt kell fektetni, hogy megelőzzék a fertőzésveszély kialakulását.

A fertőtlenítési munkálatokat az országos tisztifőorvos szerint több szereplő koordinálja: a közutak tisztítását és fertőtlenítését a közútkezelő végzi, míg a településen belüli munkálatokért az önkormányzatok felelősek. A helyes eljárásokra vonatkozóan az érintett települések részére útmutatót is készítettek, amely részletesen tartalmazza a fertőtlenítési folyamatokat. Emellett egy 24 órás call centert is működtetnek, hogy a lakosság minden felmerülő kérdésére választ kapjon.

Ivóvíz-fertőzések és kórokozók az árvíz után

Az árvíz után több településen aggodalomra ad okot az ivóvíz minősége. Müller Cecília elmondta, hogy bizonyos helyeken baktériumokat, illetve szennyeződésre utaló algákat mutattak ki az ivóvízben, amelyek potenciálisan veszélyesek lehetnek az egészségre. Ezért az érintett településeken csak forralás után fogyasztható az ivóvíz. A csecsemők számára külön ajánlják a palackozott víz fogyasztását a biztonságos hidratálás érdekében.

Az árvíz utáni fertőzések elkerülése érdekében fontos, hogy a lakosság tisztában legyen azokkal a kórokozókkal, amelyek ilyenkor veszélyt jelenthetnek. Müller Cecília kiemelte, hogy leggyakrabban a gyomor- és bélrendszeri hurutot okozó baktériumok jelentenek kockázatot, köztük a Salmonella Typhi, amely szalmonellafertőzést okozhat. Továbbá a tetanusz baktérium sérülések útján juthat be a szervezetbe, ezért fokozott figyelmet kell fordítani a sebek ellátására és tisztítására.

Bár más országokban sárgaság (Hepatitis A) elleni oltás szükséges lehet ilyen helyzetekben, Magyarországon erre nincs szükség, mivel az ország járványügyi helyzete stabil. Ennek köszönhetően a Hepatitis A elleni vakcinázás nem indokolt – hangsúlyozta Müller Cecília.

A gyermekek védelme kulcsfontosságú az árvíz után

Az ár visszahúzódásával újabb kockázatok jelentkeznek, különösen a gyermekekre nézve. Az árvíz után visszamaradó pocsolyák és állóvizek fertőzésveszélyesek lehetnek, ezért Müller Cecília arra kérte a szülőket, hogy ne engedjék gyermekeiket pancsolni ezekben a vizekben. A szakemberek szerint ezek a medencék fertőzöttnek tekintendők, és komoly egészségügyi kockázatot jelentenek.

A hatóságok arra kérik a lakosságot, hogy fokozottan figyeljenek az előírások betartására, és forduljanak szakemberekhez kérdéseikkel.

Az árvíz utáni fertőtlenítés fontosságára figyelmeztet az országos tisztifőorvos
Az árvíz utáni fertőtlenítés fontosságára figyelmeztet az országos tisztifőorvos

A cikket a HillVital támogatta. Kerülj közelebb az egészséghez, hillvital.hu.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Scroll to Top