A magas koleszterinszint hosszú távon komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, mint például szív- és érrendszeri betegségek. Azonban a magas koleszterinszint sokáig tünetmentes lehet, ami miatt nehéz felismerni, amíg valamilyen szövődmény nem jelentkezik. Néhány jel és tünet azonban utalhat arra, hogy valaki koleszterinszintje a normálisnál magasabb lehet.
1. Xanthomák (zsírcsomók) megjelenése
A xanthomák a bőr alatt megjelenő sárgás színű zsírcsomók, melyek főként a könyök, térd, kéz, láb vagy szemhéj területén alakulnak ki. Ezek a csomók a koleszterin felhalmozódása miatt jönnek létre, és a magas koleszterinszint egyik leglátványosabb jelei lehetnek.
2. Arcus senilis (szaruhártya gyűrű)
Az arcus senilis egy szürkésfehér gyűrű, amely a szem szaruhártyáján, különösen a szélén alakul ki. Ez a jelenség általában az idősebb korosztályt érinti, de fiatalabb korban is előfordulhat, ha a koleszterinszint jelentősen magas.
3. Mellkasi fájdalom (angina)
A magas koleszterinszint az artériák falainak megvastagodásához és beszűküléséhez vezethet (ateroszklerózis). Ez a folyamat korlátozza a véráramlást a szívbe, ami mellkasi fájdalmat vagy nyomást okozhat, különösen fizikai aktivitás során.
4. Lábfájdalom és hideg végtagok
Az alsó végtagok artériáinak szűkülése következtében, melyet az ateroszklerózis okoz, fájdalom vagy zsibbadás alakulhat ki a lábakban. Hideg végtagok is jelentkezhetnek, mivel a rossz keringés miatt a végtagokba nem jut elegendő vér.
5. Szélütés (stroke) tünetei
A magas koleszterinszint megnöveli a stroke kockázatát, mivel a lerakódások szűkítik az agyba vezető ereket is. Ha valaki hirtelen beszédzavart, egyensúlyvesztést, végtaggyengeséget vagy arczsibbadást tapasztal, az azonnali orvosi beavatkozást igényelhet.
Kockázati tényezők
Bár a magas koleszterinszint jelei sokáig rejtettek maradhatnak, vannak olyan életmódbeli és genetikai tényezők, amelyek növelik a probléma kialakulásának valószínűségét:
- Egészségtelen étrend, magas telített zsírsav- és transzzsírsav-tartalommal
- Mozgásszegény életmód
- Dohányzás
- Túlzott alkoholfogyasztás
- Genetikai hajlam (öröklött magas koleszterinszint)
Megelőzés és kezelés
A rendszeres vérvizsgálat a leghatékonyabb módja a koleszterinszint ellenőrzésének. Az életmódbeli változtatások, például a kiegyensúlyozott étrend és a rendszeres testmozgás, segíthetnek csökkenteni a koleszterinszintet. Súlyosabb esetekben gyógyszeres kezelésre is szükség lehet, melyet orvos ír elő.
A cikket a HillVital támogatta. Kerülj közelebb az egészséghez, hillvital.hu.